Taborety kuchenne i barowe

Obecnie aranżacja kuchni oraz jej kształt zmieniają się. W projektowaniu wnętrz odchodzi się od ciasnych i małych pomieszczeń na rzecz dużych i otwartych przestrzeni. Kuchnia często bywa łączona z salonem lub jadalnią a te dwa pomieszczenia oddziela jedynie blat kuchenny, przy którym coraz częściej pojawiają się taborety.

Są one dosyć wysokie a swoim wyglądem przypominają krzesła barowe. Mogą być wykonane z różnego materiału, ale każdy przyzna, że najbardziej eleganckie są taborety drewniane. Wysokie stołki zapewniają wygodne siedzenie i nadają niezwykły klimat kuchni. Oprócz wysokich barowych taboretów w bardziej tradycyjnych kuchniach pojawiają się niższe stoliki o wysokości do 50 centymetrów. Są praktyczne w kuchni ponieważ można je łatwo myć i przecierać wilgotną szmatką. Pasują do wysokości tradycyjnych stołów kuchennych i są wygodne.

Taborety wykonuje się z różnych rodzajów drewna sosnowego lub olchowego. Taborety mogą mieć różne kształty i wymiary. Najczęstsze w kuchni są stołki z blatem kwadratowym, ale mogą być również z okrągłym. W zestawach mebli kuchennych znaleźć można eleganckie taborety tapicerowane. Jeśli robimy meble na zamówienie jest możliwość kupna stołków bez materiału.

Do kuchni w stylu lat 30 dwudziestego wieku, takich które można spotkać jeszcze w niektórych kamienicach nadawać się będą stylizowane taborety z jasnego lub ciemnego drewna z nieco wygiętymi na zewnątrz, toczonymi nogami.
W tradycyjnych kuchniach naszych babć także można spotkać taborety. Nowoczesne aranżacje coraz częściej wypierają niskie klasyczne taborety zastępując je krzesłami z metalu, plastiku lub drewna. Wysoki taboret to nie tylko domena kuchni, może on służyć jako kwietnik jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w przedpokoju lub salonie.

Dla kolekcjonerów mebli antycznych nie lada gratką są taborety w stylu Biedermeier. Wyglądem nie przypominają zwykłych współczesnych taboretów. Są to meble dostojne i nadają się bardziej do salonu niż do kuchni. Mogą służyć także jako siedzisko w sypialni tworząc komplet z toaletką lub też do przedpokoju. Są tapicerowane. Wszystko zależy od pomysłu posiadacza takiego stylowego mebelka. Jego ozdobne elementy; gwoździe i taśma- będą pasować do innych elementów wystroju wnętrza i drewnianych dodatków.